Warning: session_start() [function.session-start]: open(/var/chroot/home/content/y/a/b/yabagov/tmp/sess_qgbs4rb5ugd1tktsm38jrce0f0, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/content/y/a/b/yabagov/html/wp-content/plugins/wordpress-automatic-upgrade/wordpress-automatic-upgrade.php on line 121

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/content/y/a/b/yabagov/html/wp-content/plugins/wordpress-automatic-upgrade/wordpress-automatic-upgrade.php:121) in /home/content/y/a/b/yabagov/html/wp-content/plugins/wordpress-automatic-upgrade/wordpress-automatic-upgrade.php on line 121

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/content/y/a/b/yabagov/html/wp-content/plugins/wordpress-automatic-upgrade/wordpress-automatic-upgrade.php:121) in /home/content/y/a/b/yabagov/html/wp-content/plugins/wordpress-automatic-upgrade/wordpress-automatic-upgrade.php on line 121
YABA LCDA BOSS EMPOWERS 650 PEOPLE THROUGH BOARD APPOINTMENT. | YABA LOCAL COUNCIL
YABA LOCAL COUNCIL

YABA LCDA BOSS EMPOWERS 650 PEOPLE THROUGH BOARD APPOINTMENT.

The Executive Chairman of Yaba LCDA, Hon AbdulRaheem Olajide Jimoh recently approved the appointment of about 650 people comprising of young, old male and female into boards / committees.

The purpose of board appointment according to the Chairman is to keep all idle hands in the LCDA busy  and to fulfil his promise of empowering of the people in the council.

The Chairman enjoined the committee members to cooperate with their respective Directors and ensure that they work hard to meet their target and pay their dues to the council as at when due. ‘’There must not be rancour, rift between the board members and their directors”he said.

Below are the lists of board appointment members.

CEMETERY SUB-COMMITTEE

1.       HON. JUDE AISEBIOGUN                -        DIRECTOR-GENERAL

2.       ALHAJI SANNI IDOWU

3.       HON. BIDEMI ADEBOYE

4.       MR. JELILI AJULO

5.       MR. SHOLA IDEBI

6.       MR. RASHEED BABAJIDE

7.       MR. NIYI OLUKOLU

8.       MRS KOREDE F.

 

BEAUTIFICATION SUB-COMMITTEE

 1.       MR. BABATUNDE ALIU                   -        DIRECTOR-GENERAL

2.       ALHAJI GANIYU OMOTOSHO       -        DEPUTY D.G.

3.       MR. ADEWALE BOROKINI               -        DIRECTOR (ADMIN)

4.       MR. KAZEEM ISHOLA

5.       MR. TUNDE MUSESE

6.       MR. MAKANJUOLA GANIYU

7.       MR. TAIRU ADAMO

8.       MR. RASAQ IBRAHIM

9.       MR. TOSIN TOYIN

10.     MR. AYODELE LAWAL

11.     MR. ONASANYA OPEYEMI

12.     MR.A. ADESILU

13.     MR. JAMES OLUKOLU

14.     MR. KAZEEM SALAMI

15.     MR. TUNDE EWE

16.     MR. TUNJI ABIODUN

17.     MR. NURUDEEN LEMBOYE

18.     MR. FATAI OSHO

19.     MR. UCHE OGUCHI

20.     MR. KAZEEM TIJANI

21.     AFEES JIMOH (BODI)

22.     AUSTIN OMOH

23.     MR. FEMI SIJUADE

24.     MR. AKIN OMOJOLA

25.     MR. KUNLE ROJAIYE

26.     EMMANUEL NNAEMEKA

CONTAINER OFF-LOADING  SUB-COMMITTEE

1.       MR. JOHNSON ASOGBA                 -        DIRECTOR-GENERAL

2.       MR. SURAJ KUKU

3.       MR. ISAAC LAWAL

4.       MRS SHAKIRAT OLATUNBOSUN

5.       MR. SEGUN OLUDE

6.       MR. BABATUNDE OLANREWAJU

7.       MR. SOLOMON SPURGEON

8.       MR. BADMUS KAZEEM

9.       MR. JAMES USMAN

10.     MR. RASHEED OGA

11.     MR. KUNLE IDOWU

12.     MR. AJIBOLA OMOTAYO

13.     MR. FEMI ADEDUNMOYE

14.     MR. GBENGA ADEBAYO

15.     MR. JOB OKOCHA

16.     MR. BIYI ODETOLA

17.     MR. ADEOYE M. ABIOLA

18.     MRS SHAKIRAT WUSU

19.     MR. TUNDE MOSES

20      SOLA ADEBANJO

21.     MR. TAIWO KAZEEM

22.     MR. OGUNGAMOLA AYODEJI

23.     MR. AFEES TESHO

24.     MR. IDOWU ADEKUNLE

25.     MR. AZEEZ SALAMI

26.     ADENIJI QUADRI

27.     SUNDAY OJO

28.     TERRY OGWU

29.     IDRIS AGUNBIADE

30.     ALHAJA TAIBAT AKOREDE

COLD ROOM SUB COMMITTEE

1.       MR. TAJU SALAMI                         -        DIRECTOR GENERAL

2.       CHIEF Y.K. ODEWALE          -        DEPUTY D.G.

3.       MR. WALE ADEGOKE           -        DIRECTOR (ADMIN)

4.       MRS MARIAM BELLO            -        DIRECTOR (FINANCE)

5.       MR. A. BOLAJI

6.       MR. M. BOYA

7.       MR. TOPE ADEGOKE

8.       MRS NIMOTA SANNI

9.       MRS BIOLA ADEOYE

10.     MR. SUNDAY ADEYEMO

11.     MRS BOSE ENIADE

12.     MR. MICHAEL OMODUNNI

13.     ALHAJA AMINAT YUSUF

14.     MRS BISI AKINSOYE

15.     OPEODU ISIAKA

16.     MR. TOYIN EMMANUEL

17.     PRICNESS OLARINMOYE

18.     MR. IBIKUNLE BABATUNDE

19.     MR. ONASANYA IDOWU

20.     MRS FASILAT ETTI

21.     MR. BOLAJI ORELESI

22.     MRS R. POPOOLA

23.     MRS A. OLUYISOLA

24.     DELE ADENIYI

25.     SAMUEL ODOGBO

26.     ALHAJA AGBOWORIN

27.     MURI SODEINDE

28.     ALHAJI AKINTOLA

29.     PA. WILLIAMS

30.     ALHAJI JIMOH JOMO

 

ENTERTAINMENT SUB – COMMITTEE

1.       AKEEM KADIRI                                      -        DIRECTOR-GENERAL

2.       COMM. MBA TEMPLE                          -        ASSOCIATE DIRECTOR

3.       MR. ADEWALE ODUNJO                    -        DIRECTOR (ADMIN)

4.       MR. JANAH                                             -        DIRECTOR (PLANNING)

5.       MR. CHUKWU                                        -        DIRECTOR (SECURITY)

6.       MR. WALE MARTINS                           -        D.G. (PURPOSE)

7.       MR. ALAYANDE SNR

8.       MR. NDUKA AGU

9.       MRS TOYIN THOMAS

10.     MR. NIYI OWOYEMI                           -        DIRECTOR (FINANCE)

11.     MRS DADA JAMES

12.     MR. A. EKEMODE

13.     MR. MOHAMMED ISAHKATUN

14.     MR. SUDNDAY IYAOMOLERE

15.     MR. R.A. OJOBARO

16.     MR. LANRE OLONODE                       -        DIRECTOR (LOGISTICS)

17.     MRS ABIMBOLA JOB

18.     MRS LOLA BELLO

19.     MRS ESTHER BALOGUN

20.     TOHEEB SANNI

21.     MISS JOSEPH

22.     MISS SHAKIRAT ODERINDE

23.     MRS Y. SAKA

24.     KOLA AZZEZ

25.     MRS COMFORT IBIKUNLE

26.     ADEDIRAN ADEBISI

27.     IBRAHIM CROWTHER

 

 

ENVIRONMENTAL DEFENDERS  SUB-COMMITTEE

1.       SAKA SEIDU                                -        CO-ORDINATOR

2.       TUNDE OWOYEMI                    -        CO-ORDINATOR

3.       YINKA THOMAS

4.       MOSHOOD ASHIMOLOWO

5.       SULAIMON BAMIDELE

6.       OLUWOLE

7.       SEYI ADEJARE

8.       TOPE OGUDU YINUSA

9.       OPEYEMI PETER

10.     MONDAY IBEKWE

11.     ANTHONY ANYANWU

12.     ADE ADEBANJO

13.     BAMIDELE AKINLADE

14.     MOSHOOD ANIMASHAUN

15.     SUNDAY JOSEPH

16.     JOSHUA OBI

17.     ADEWALE OMOLABI

18.     KAZEEM FOWOSERE

19.     ADESOJI SEGUN

20.     TAJU MEKUDI

21.     CHIBUZOR UMEKWE

22.     MUYIWA SAMUEL

23.     IDRIS JIMOH

KIOSK (GSM/LOTTO) SUB- COMMITTEE

1.       MR. S.A. SHOTAYO                       -        DIRECTOR GENERAL

2.       MR. KOLE PRAHT

3.       MISS TOPE BAKARE

4.       MR. IYABO LAWAL

5.       MR. LANRE IDOWU

6.       MR. ADEBAYO OGUNYEMI

7.       MR. FEMI AKINOLA

8.       MR. KELVIN BROWN

9.       MR. LATEEF OBE

10.     MR. MORUF ADEDIRAN

11.     MR. SEGUN KUKU

12.     MR. WALE ADESULOYE

13.     MR. BOLAJI OLUKOLU

14.     MRS SHOLA ILESANMI

15.     MR. SUNDAY RUFAI

16.     MR OMOLARA ANAFIU

17.     MRS TITI KOLAWOLE

18.     MR. SULAIMON SADIQ

19.     MISS LAIDE ADEYEMI

20.     MR. BENDOL OGWUMA

21.     MR. SUNDAY ADEMOKUN

22.     MR. OWOLABI ADEBAYO

23.     PRINCESSS TOMORI JACOB

24.     MR. LATEEF KILASHE

25.     MR. KAREEM ADESIYAN

26.     ALHAJA ABIOLA BISIRIYU

27.     ABIKE AFOLABI

28.     RUKAYAT YISAH

29.     VICTORIA IMORU                             -        DEPUTY D.G.

30.     ISMAILA AYORINDE

 

INTER STATE SUB-COMMITTEE

 1.       CHIEF AWODANI                            -        DIRECTOR GENERAL

2.       MR. SHINA BAMIDELE                 -        DEPUTY D.G.

3.       MR. ASIWAJU YUSUF                    -        DIRECTOR (FINANCE)

4.       MR. OSHOSANMI FEMI                -        DIRECTOR (ADMIN)

5.       MR. O. BOLAJI                                 -        DIRECTOR (PLANNING)

6.       MR. TUNDE EKEMODE                -        DIRECTOR (LOGISTICS)

7.       MR. AFEEZ ABU                               -        ASST. DIR. FINANCE

8.       MR. LEKAN OGUNDERU              -        ASST. DIR. LOGISITICS

9.       MR. FATAI YUSUF                           -        ASST. DIR. ADMIN

10.     MR. TAYO SALVAGE (Small)         -        ASST. DIR. PLANNING

11.     MR. OLALEKAN         OMOTAYO     -

12.     MR. APEJI MONDAY

13.     MR. SULE ALABI

14.     MR. SUNDAY EBAH

15.     MR. BODE KEKO

16.     MR. TAYO OLOWOSOKE

17.     MR. GBENGA ADEOYE

18.     MRS TOSIN RACHARDSON ALLEN

19.     MR. MUSIBAU OLALEKAN KAZEEM

20.     MR. DARE ADESANYA

21.     MR. BANKOLE TUNDE

22.     MR. MUSIBAU OGUNDARE

23.     MR. KAYODE RANSOME-KUTI

24.     MR. LEKAN OGUNDERU

25.     MR. TUNDE ABOLOMOPE

26.     MR. GANIU OGUNJOBI

27.     MR. JOSEEPH OLUKOMAYA

28.     MR. YEMISI JENKAINO

29.     MONDAY UKA

30.     MRS OLAYINKA MACARTHY

31.     MR. KAYODE DARAMOLA

32.     TAYO PHILLIPS

 

INTRA-CITY SUB- COMMITTEE

 1.       MR. TOSIN JIMOH                        -        DIRECTOR-GENERAL

2.       PROPHETESS T. TIJANI               -        ASSOCIATE DIRECTOR

3.       MR. SUNDAY OMOGBEHIN         -        ASST. D.G.

4.       MR. ABIODUN SOLAJA                  -        DIRECTOR SECURITY

5.       MR. GABRIEL OLAWALE               -        DIRECTOR ADMIN

6.       MR. LANRE ILORI                         -        DIRECTOR FINANCE

7.       MR. BODE ABIDOYE                     -        DIRECTOR PLANNING

8.       MR. HAKEEM ONALA                   -        DIRECTOR LOGISITICS

9.       MR. NIYI AKINWANDE                 -        DIR. ORGANISATION

10.     MR. USE FUJAH                              -        ASST. DIR. FINANCE

11.     MR. BDULRASAQ B. JIMOH          -        ASST. DIR. LOGISTICS

12.     MR. AZEEM OLANIYAN                -        DIRECTOR STATISTICS

13.     MRS . SHOYEMI                               -        DEPUTY D.G.

14.     MR. AIWO ADELEKE                      -        ASST. D.G. PURPOSE

15.     MRS ASHIDAT OGBOYE                -        ASST. DIR. STATISTICS

16.     MRS EMI SHESSY                            -        ASST. DIR. ADMIN

17.     MR. AMAL ADEGOKE                     -        ASST. DIR. PLANNING

18.     MR. ZE UGBADE                              -        ASST. DIR. ORG

19.     MR. EMI OBATERU

20.     MR. AKEEM FARAKIN

21.    MR. KUNLE AYODELE

22.     MR. SIAKA ADELEKE

23.     MR. AZEEM YUSUF

24.     MR. ULAIMON T. ANIFOWOSE

25.     MR.  GANIYU AYORINDE

26.     MR. AHEED IBRAHIM (JINGO)

27.     MR. UDUS BABATUNDE

28.     MR. UNDAY SOKUNBI                  -        ASST. DIR. SECURITY

29.     TAYO GUNNAIKE

30.     SHADE ASHANU                             -        D.G. PURPOSE

31.     LAI AREEM

32.     RAHEEM  YUSUF

33.     ABAYOMI JAMES

34.     BUKOLA JAMES

 

MARKET (ASEJERE) SUB- COMMITTEE

 1.       MRS TAIYE YUSUF                    -        DIRECTOR GENERAL

2.       MRS  F.AWESU                            -        DEPUTY D.G.

3.       MR. COKER(JP)                           -        DIRECTOR FINANCE

4.       MR. ALAO TAIWO                        -

5.       MR. SHIBEBEY B. OGUNDELE
6.       MRS A.O. ADEOYE
7.       MRS  MONSURAT ADIGUN

8.       MR. TAOFIK SALAKO ADEYEMO            -  DIRECTOR ADMIN

9.       MR. OMOLAFE

10.     MISS OMOLARA Y USUF

11.     MRS  IDOWU BADRU

12.     MR. AFEEZ TAIWO

13.     MRS  ADEGBOYEGA (IYA BEJI)

14.     MR. ABIODUN OGUNBIYI

15.     MR.  AFEEZ ALABI

16.     MRS ELIZABETH ORUGBO            -        DIR. LOGISTICS

17.     PRINCE I.O. AKAYE

18.     SEGUN ONIKAN

19.     JIMOH BELLO

20.     MRS RUKAYAT AKANBI

21.     MRS SHADE FAGBAMILA

22.     MRS ALARAPE

23.     BUKKY OHEMUA

24.     MRS RAFAT ALARAPE

25.     MR. VICTOR BAMODU                       -        ASST. D.G

26.     NURUDEEN OLORUNOSEBI

27.     MOJI POPOOLA

28.     AKINOLA ADENIRAN

 

MARKET (SABO) SUB-COMMITTEE

1.       MRS   ADEBIYI (JP)                        -        DIRECTOR GENERAL

2.       DEACON KADARA                           -        DEPUTY D.G.

3.       MISS  KAFAYAT BUSARI                -        DIRECTOR ADMIN

4.       MRS  BOLA OGUNBOWALE           -        DIRECTOR FINANCE

5.       MISS  LABAKE ANIFOWOSE

6.       MRS  OLADOTUN

7.       MRS  AFUSAT ADEWOLE

8.       MRS  OSHINLANA

9.       MRS  ABDULAHI

10.     MISS  LATIFAT SHOMUYIWA

11.     MRS  N.A. OLAYOKU

12.     MR.  ABIODUN OLADELE

13.     MRS  L.O. OSENI

14.     MRS  T.O. BADA

15.     MR. TAIYE AIYEPE

16.     MR. MUSILIU ANIBABA

17.     MISS KEMI DA-SILVA

18.     MR LARA ADELOYE

19.     MRS KEHINDE OLUBODE

20.     VICTOR IKPE

21.     RONKE MARTINS

22.     PASTOR GBOLAHAN

23.     MRS FALILAT WAHAB

24.     MRS OMOWUNMI JOHN

25.     WAHEED JUBRIL

26.     MRS AINA OYINADE

27.     ALHAJA GIDADO

28.     AKEEM RUFAI

MARKET (YABA) SUB- COMMITTEE

1.       MRS  WEMIMO                    -        DIRECTOR GENERAL

2.       MRS  ARABA                         -        DEPUTY D.G.

3.       MRS  F. AKINDE                  -

4.       MRS  OLANIYAN

5.       MRS  B. OLUSESI                -        DIRECTOR FINANCE

6.       MRS  TOYIN JOEL

7.       MRS  ADEBAYO OGAYEMI

8.       MRS  DORCAS AKINTE

9.       MRS  T. ARAWANDE

10.     MRS  REMI OSHO

11.     MRS  O. AGUNBIADE

12.     MISS  NAIMAT MODUPE

13.     MRS  FOLAKE TAIWO

14.     MRS  SAMAH

15.     MRS  ADE GBENDU

16.     MR.  FRIDAY OLADELE

17.     MR.  YUSUF ADAMSON                   -        DIR. OF LOGISTICS

18.     ALHAJA  SHITTU

19.     ADEBAYO  ABIODUN                      -        DIRECTOR ADMIN

20.     MUTARK  A. SHONTAN

21.     MRS NIKE WILLIAMS

22.     MRS  ONIGBANJO

23.     MRS  F. TIJANI

24.     SHEU  LAWAL

25.     IYABO  HAMED

26.     MRS  N. OLAYOKU

27.     MR. SEUN BABALOLA

28.     TOSIN  JORDAN

29.     PATRICK  BABATUNDE VITOWANU    -        ASST. D.G.

30.     ABIDEMI  SHOKUNBI

MARKET (IWAYA) SUB- COMMITTEE

1.       ALHAJA  ODESHINA                       -        DIRECTOR GENERAL

2.       MRS  ALAKE JEMIYO                      -        DEPUTY D.G.

3.       MRS  FOLAMI A.                               -        DIRECTOR ADMIN

4.       MRS  Y. OLOWU                                -        DIRECTOR FINANCE

5.       MRS  MUSA

6.       MISS  MOYIMOT BISIRIYU

7.       MRS  ODUNBAKU

8.       ALHAJA KILANI

9.       MRS MOJI OLALEYE

10.     MRS  OLAJIDE

11.     MRS  MARTINS (ABULE IJESHA)

12.     MRS  AFOLABI

13.     MRS  KOFOWOROLA SOFUNMADE

14.     MR. DADA OLAWALE

15.     MR. SAMUEL IBIDUN

16.     MRS I.D. TAIWO

17.     MRS MUTIAT YUSUF

18.     MR. SUPO OMOTAYO

19.     ALHAJI  TAIWO                                       -        DIRECTOR LOGISTICS

20.     MRS  AUGUSTINA KAYODE

21.     MRS  BOLA ADELEYE

22.     MRS  AGBOOLA

23.     MRS  SHERIFAT WUSU

24.     DOSA  RASAKI

25.     RASAKI  OLOYEDE

26.     MRS  SOWUNMI

27.     AKEEM  ADELAKUN

28.     AYO  AROGBONLA

 NAPEP (MAKOKO-SABO, MAKOKO-ADEKUNLE) SUB COMMITTEE

1.       OTUNBA  OLABISI                         -        DIRECTOR GENERA

2.       MR.  SAMUEL ABDULAHHI       -        DEPUTY D.G.

3.       MR.  MUTIU AKAPO                      -        DIRECTOR (ADMIN)

4.       MR.  SAHEED OLADIMEJI

5.       MR.  AFEES KAREEM

6.       MR.  TUNDE ALONGE

7.       MR.  FATAI SELULA

8.       MR.  JOJU ADESHINA

9.       MR.  SUNDAY ASHIMEGBE

10.     MR.  HENEY E. IBENDE

11.     MR.  RAHEED BUSARI

12.     MR.  TAIWO JOHN

13.     MR.  YINKA AKANBI

14.     MR.  IBRAHIM AYOOLA

15.     MR.  MATTEW AKIN

16.     MISS  SEUN BELLO

17.     MR.  LEKE SHODIPO

18.     MR.  RASAKI HASSAN

19.     MR.  OGUNDIMU YUSUF

20.     MR.  TAIWO IPADEOLA

21.     SHAKIRU  KAREEM

22.     MICHEAL  KUSINU

23.     HENRY  OKACHI

24.     SOJI  IKUBURUJU

25.     HAKEEM  ASALU

26.     MRS  AKINLOSOTU

27.     MR. DELE AKINLEYE

28.     NOHEEM  YUSUF

29.     SAHEED MUDA

 NAPEP  (IWAYA –SABO-MUSHIN, SABO – OYINGBO) SUB-COMMITTEE

1.       ALH.  WAHAB                          -        DIRECTOR GENERAL

2.       MR.  SULAIMON OBA           -        DIRECTOR ADMIN

3.       MR.  AYO WILLIAMS             -        DIRECTOR LOGISITICS

4.       MR.  HASSAN FATOPE           -        DIRECTOR FINANCE

5.       MR.  AREBI SEGUN

6.       MRS  BELEWU

7.       MRS  MONSURAT IBRAHIM

8.       MR.  NOJEEM AREMU

9.       MR. IBRAHIM OLUSESI

10.     MR. GANIYU OLUSESI

11.     MR. OLUMIDE AINA

12.     MR. IDRIS AHMED

13.     MR. TOBI AKINSOLA

14.     MR. FATAI PAPA

15.     MR. DARE ADEYANJA

16.     MR. MUSA AFOLABI

17.     MR. ABUDU BADIRU

18.     MISS OLAIDE OLATUNDE

19.     MR. ABIODUN OLAEWE

20.     MR. SUNDAY AJALA                      -        DIRECTOR OF PLANNING

21.     MR. WALE KUTI

22.     MRS  OLAAWO

23.     IBRAHIM BANKOLE

24.     ABEL  KOJA

25.     SALIU MOHAMMED

26.     MRS J. RAFIU

27.     SEMIU AROGUNDADE

28.     AHMED BINTI

29.     TOYIN BASHIR

30.     TUNDE  ODUNSI

 NAPEP  (YABA GARRAGE, YABA UNDER BRIDGE, ABULE IJESHA) SUB COMMITTEE

1.       MR.  KUNLE SOETAN                       -        DIRECTOR GENERAL

2.       MR.  YINKA OLADIPUPO                 -        DEPUTY D.G.

3.       MR.  IBRAHIM USMAN                     -        ASSISTANT D.G.

4.       MR.  AFIS OMATYO SHEU                -        DIRECTOR FINANCE

5.       MR.  IBRAHIM AKINTUNDE            -        DIRECTOR ADMIN

6.       MR.  KUNLE PORTER

7.       MRS  OLANIYAN

8.       MR.  TUNDE APANLA

9.       MR.  LATEEF LASISI

10.     MR.  ABIODUN ONASOGA

11.     MRS  ALARAPE

12.     MR  SALAMI SAHEED

13.     MR. KEHINDE OLUSESI

14.     MR. GBENGA OLAYIGBADE

15.     MR. YOMI ATKINSON

16.     MR. MUSA JIMOH

17.     MR. IDOWU ONASANYA

18.     MR. IBRAHIM ABUBAKAR

19.     MR. FEMI ESUBIYI

20.     MR. SUNDAY ADEBANJO                -        DIR. OF LOGISTICS

21.     SULAIMON  TIJANI

22.     LAWAL AZEEZ

23.     KEHINDE  ALAO

24.     SUNDAY  OLATUNJI

25.     YUSUF USMAN ADEBIYI

26.     JAMIU BALOGUN

28.     MRS GIWA (A/IJESHA)

29.     WAHEED  ADEGBITE

OKADA SUB COMMITTEE

1.       KAMAL  JIMOH                              -        DIRECTOR GENERAL

2.       KAZEEM  ADEKANBI                   -        DEPUTY D.G.

3.       TOPE  BOLAJI                                 -        DIRECTOR ADMIN

4.       TEJU  OGUNMOLA                         -        DIRECTOR FINANCE

5.       JOLLY  OYEGBESAN                       -        DIRECTOR LOGISTICS

6.       WASIU  BALOGUN                          -        DIRECTOR PLANNING

7.       AFEEZ  BODY                                    -        DIRECTOR SECURITY

8.       SHAKIRU  ABIODUN                        -        D.G. PURPOSE

9.       JULIUS  LAWAL                                  -        ASST. DIR. SECURITY

10.     FATAI  ADEDIRAN                             -        ASST. DIR. FINANCE

11.     NOJEEM  AJAYI                                   -        ASST DIR. ADMIN

12.     OYEDELE  WALIU OLOWO              -        ASST. DIR. LOGISITICS

13.     LEKE  ADESANYA                               -        ASST. DIR. PLANNING

14.     OKIKI  TAIWO                                     -        ASST. DIR. G/PURPOSE

15.     OLANREWAJU  SALAMI

16.     TOPE  AFOLABI

17.     KAREEM  HASSAN

18.     JESSE  JOHN

19.     CASHY  MAKOKO

20.     SUNDAY  OLABAMINIYI

21.     ADEBAYO  ADELEKE

22.     RILWAN  HASSAN (PRESSY)

23.     AKEEM  OJO

24.     SUNDAY  ABOLARIN

25.     RASAQ  HASSAN

26.     RASHEED  OLAYINKA

27.     LUKUMUN  SANNI AWESU

28.     TAIWO  BADEJO

29.     DEJO  ADEGOKE

30.     MUYIWA  TALABI

31.     FEMI  OGUNDELE                 -        DIR. OF ORGANIZATION

WAREHOUSE SUB-COMMITTEE

1.       MR.  B. FALODUN                          -        DIRECTOR GENERAL

2.       MR.  OLA JAMES                           -        DEPUTY D.G.

3.       MR.  NURUDEEN SANNI (APARI)-     DIRECTOR ADMIN

4.       MR.  KAZEEM ADEAGBO              -        DIRECTOR FINANCE

5.       MR.  DEHINDE OLUKOLU            -        DIRECTOR SECURITY

6.       MR.  SUNDAY ADEYEMO               -        DIRECTOR LOGISTICS

7.       MR.  FRIDAY KALU

8.       MR. GBENGA ERINFOLAMI

9.       MR. GBENGA AJIWO

10.     MR.  FEYI AJANLEKOKO

11.     MR. JOHN UWEN

12.     MR  J. TAIWO

13.     MR.  BASHIRU OWOKONIRAN

14.     MR.  MUTIU ADEWOYE

15.     PASTOR TUNDE TIJANI

16.     MR. FEMI OKI

17.     MR. FATAI ALESHINLOYE

18.     MR. ADEOLU ODETOLA

19.     MR. IBRAHIM ADEBAYO

20.     MR. OLATUNBOSUN ALONGE

21.     FIDELIS O.K. OKPEIKPEH

22.     MR. AKEEM O. IDOWU

23.     MR. RASAQ ISMAILA

24.     MR. DOTUN ADENEYE

25.     MRS I. BALOGUN

26.     KEHINDE AKANBI

27.     MR. REMI LAWSON

28.     MR. AZEEZ ADAMS

29.     MR. LATEEF YUSUF

30.     MR. LAMIDI USMAN

31.     MR. BABATUNDE BABARINDE

32.     MURITALA  ADIO

33.     MICHEAL SOREMI

STREET LIGHT MAINTENANCE COMMITTEE

1.       MR. BABATUNDE REBERIO

2.       MR. TUNDE ADEWOLE

3.       MR.SULE AROWOLO

4.       MR.  ABAYOMI KOLAWOLE

5.       MR.  AKEJU PAUL

SEWAGE SUB COMMITTEE

1.       ALHAJI  TAOFIK AMODU                 -        DIRECTOR GENERAL

2.       MR.  ABAYOMI FRANCIS

3.       MR.  IPIGBHE KESSIGNTON

4.       MR.  ESSY DANSARA

5.       MR.  GBENGA OKANLAWON

6.       MR. LATEEF YUSUF

7.       MR. RILWAN ADEWALE

8.       MR. BOLA ADENEYE

9.       MR. KEHINDE ISHAU

10.     MR. BABATUNDE ISSA

11.     MR. J.O.K. SANYA

12.     JOHNBELL  ADEOYI

13.     LERE  ADESOLA

14.     SEUN TOYE

15.     ADENUGA GANIU

16.     MRS DORIS OMINISAN

17.     SEGUN SAMANTO                           -        DEPUTY D.G.

18.     RAMON  ALLI                                    -        DIR. OF ADMIN

19.     RASHEED  OLALEKAN                    -        DIR. OF LOGISTICS

20.     HAMEED  ASAN

21.     ANOFI SULAIMAN

22.     MRS AWESU

23.     OMONIYI OBABORI

24.     MRS FOLASHADE AYINDE

25.     KAREEM  IBRAHIM

 SAWMILL SUB-COMMITTEE

1.       MR.  TAYO KAYODE                       -        DIRECTOR GENERAL

2.       MR.  WALE ODUOLOWU              -        DEPUTY D.G

3.       MR.  ADEWUNMI OJANUJI         -        DIRECTOR ADMIN

4.       MR.  ALABA ILESANMI                  -        DIRECTOR PLANNING

5.       MRS  BOLA ABBEY                           -        DIRECTOR FINANCE

6.       MRS  VICTORIA OJURI                    -

7.       MR.  ADEBAYO ADEYEMI

8.       MR.  SUNDAY RAME

9.       MR.  OJETOLA FOLORUNSHO

10.     MR.  WALE OSHODI

11.     MR.  TUNDE LAWAL

12.     MR.  TAIWO AKANBI

13.     MR.  JOEL UNA

14.     MR.  AUSTIN EMMANUEL

15.     MR.  RAHSEED OSENI

16.     MR.  IKEUSAANU FRIDAY

17.     MR.  ODOGBO SAMUEL

18.     MR.  E.B. OJO

19.     MR.  IKUMAPAYI LEKE

20.     MRS  S. ISHOLA

21.     LEKAN  HASSAN

22.     SAHEED  ATANDA

23.     ALHAJI  IDOWU ARIYO

24.     AZZEZ  ADESANYA

25.     TAIWO  IPADEOLA

26.     LAWAL  AZEEZ

27.     JOHN  BENSON

28.     TUNDE  AGARAWU

SHOE, LEATHER WORKS & GENERAL SERVICES

1.       MR.  OBEY TINUBU                         -        DIRECTOR GENERAL

2.       MR.  ABOGUNRIN ADEBAYO        -

3.       MR.  FEMI AGEMO

4.       MR.  SEUN IMARU

5.       MR.  RASAQ OWOADE

6.       MR.  SHOLA KING

7.       MR.  ELIJAH TAIWO

8.       MR.  LANRE LASISI

9.       MR.  LAWAL SHARAFA

10.     MRS  KEMI IDOWU

11.     MRS  NSIKAN S. ANDREW

12.     MR.  ARIMANWU OBINNA

13.     MR.  JOHN IDOWU

14.     MR.  RASHEED BELLO

15.     MR.  TAJUDEEN HUSSIEN                -DIRECTOR  FINANCE

16.     MRS  BINTU YUSUF

17.     MR.  KAYODE AKINSANYA

18.     MR.  BASHIRU GBENLE

19.     MR.  SAIDI ONIFADE

20.     MR.  TAIWO DAMOLA

21.     EMEKA  OFILI

22.     RASHIDAT  YUSUF

23.     WALE  ADENUGA

24.     MORUFU  LASISI

25.     MRS  BISI SOETAN

POVERTY ALLEVIATION SUB COMMITTEE

1.       MR.  BURAIMOH O.

2.       ALHAJA  TINUBU KING

3.       MISS  BISI MARTINS

4.       MRS  BUNMI COKER

5.       ALHAJA  (MRS) R. LAWAL

6.       ALHAJA  GANIYAT LAWAL

7.       MR.  ADEAGBO ADEKANBI

8.       MRS  BOLA ANIMASHAUN

9.       MRS  B. ADESUYI

10.     MRS  OLOKODANA

11.     ALH.  MUSIBAU AKOREDE

12.     MRS  ADENIKE OLUSESI

13.     MRS  E. ONI

14.     MRS  OPERE

15.     MRS  AGBALAYA

16.    ALH. BUSRI ESAN

17.     MRS  OJOMO

18.     MRS  I. BALOGUN

19.     MRS  RISIKAT ONITOLO

20.     ALHAJA  MULIKAT OBABIOLORUNKOSI

21.     MRS  TITILOLA POPOOLA

22.     MR  ADEYEMI ADEMUYIWA

23.     MRS  R. LAWAL (OBESAYESION)

24.     MRS  IYIOBA

25.     MRS  A.O. MARTINS

26.     MRS  ODUNLAMI

27.     ALHAJI  OKUNNORE

28.     ALHAJA  GIWA EYINGOLU

29.     YUSUF  ADAMSON

30.     MRS  C.O. ONIGBANJO

YABA EMERGENCY CONTROL SUB COMMITTEE

1.       CHIEF  S.K. BAMIDELE                    -        DIRECTOR GENERAL

2.       MR.  IWA ENI                                      -        DEPUTY D.G.

3.       MR.  TAJUDEEN OGUNTOLA         -        DIRECTOR ADMIN

4.       MR.  SAHEED AROWOLO                 -        DIRECTOR PLANNING

5.       MR.  SODIQ SHOLANKE (AFIN)        -

VIEWING CENTRE SUB COMMITTEE

1.       KOLA  BILIAMINU                          -        DIRECTOR GENERAL

2.       SUYI  ARIYO                                      -        DEPUTY D.G.

3.       KEENY  DANIEL DAIMI                 -        DIRECTOR FINANCE

4.       YOMI  AKANDE                                 -        DIRECTOR LOGISITCS

5.       MRS  BUNMI ADEDEJI

6.       MRS  B. JOSEPH

7.       CHIEF  (MRS) OYEBOLA

8.       MR.  LEONARD NJOKU                -        DIRECTOR ADMIN

9.       MR.  MURITALA RAHMAN

10.     MR.  ABIODUN OJO

11.     MR.  DELE LEWIS

12.     MR.  K. ALABI

13.     MR.  S. SUEWU

14.     MR.  JONATHAN ADEJESU

15.     MRS  FEYISARA AKINBULUMO

16.     MR  TAOREED FOLAMI

17.     OLAITAN  AJADI

18.     BABATUNDE  OWOYEMI

19.     SUNDAY  EGBAYELO

20.     RAHMAN  ATIKU

21.     ALHAJA  GANIAT BAKARE

22.     MR.  RAHEEM YUSUF

23.     SEMIU  OYENUGA

24.     MARK  IHEANYI

25.     LEKE  AMUSA

26.     FEMI  OLAORE

27.     M.  JIMOH

 

Posted by on 10:49 AM. Filed under EMPOWERMENT, Lead Story, NEWS, Uncategorized. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

5 Comments for “YABA LCDA BOSS EMPOWERS 650 PEOPLE THROUGH BOARD APPOINTMENT.”

  1. Korede

    Thank you Oga Jide Jimoh for this opportunity. May GOD be with you ooooo. Amen.

  2. Aliu

    Your government has recorded a mile stone in reducing unemployment rate in Nigeria. If a others follow your step on community empowerment, youth involving in criminal activities will be reduced or eradicated. I like your philosophy Mr. Jide Jimoh

  3. Tosin Jacob

    An idle hand is a devil’s workshop. Hon. Jide Jimoh we youth appreciate you and believing more of this can be achieved in your administration.

  4. oguntoyinbo

    You mean your administration is making this real? Kindly tell governor Fashola to improve on other council chairmen, as we in ojo local government is currently facing sanitation issues as major places were hip up with garbage.

  5. oguntoyinbo

    Continuity in governance improve development for the people. Kudos

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

Log in | Designed by Gabfire themes

Warning: Unknown: open(/var/chroot/home/content/y/a/b/yabagov/tmp/sess_qgbs4rb5ugd1tktsm38jrce0f0, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0